Plany Gdańska. O Projekcie.


Nasz projekt "Plany Gdańska" to unikalna kolekcja skanów historycznych map i planów, okładek oraz opisów, które ukazują bogatą historię miasta nad Motławą. Dzięki tej platformie pragniemy podzielić się z Wami fascynującymi wizualnymi i historycznymi dokumentami, które rzuciły światło na transformacje urbanistyczne Gdańska na przestrzeni wieków.

Od Autora

Od kilku lat gromadzę papierowe plany (mapy) miasta Gdańska. Teraz moją kolekcję postanowiłem udostępnić w formie elektronicznej w postaci skanów. Oznacza to, że na stronie zamieszczone są tylko te plany, które posiadam w oryginale (nie kolekcjonuję reprintów i kopii).

Z powodów finansowych nie ma tutaj planów bardzo wartościowych lub bardzo starych, ale jest kilka rarytasów z najnowszej historii Gdańska. Większość planów pochodzi z lat powojennych XX wieku.

Głównym zamysłem powstania strony planygdanska było umożliwienie internautom porównanie jak zmieniał się Gdańsk, jego dzielnice, konkretna ulica na przestrzeni lat. Każdy może wyszukać plan z danego roku i sprawdzić czy jego ulica istniała w tym czasie, jaką miała nazwę, jak nazywała się dzielnica, w której leży.

Kolejnym powodem jest próba skatalogowania wydanych na przestrzeni lat w różnych formach (plan, ulotka, pocztówka) planów Gdańska – szczególnie z kilkudziesięciu ubiegłych lat.

Cieszę się, że odwiedzili Państwo moją stronę. Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi lub rady proszę przejść do zakładki kontakt.

Jeżeli posiadają Państwo nieaktualne, stare, niepotrzebne plany Gdańska proszę o wiadomość – w miarę możliwości zakupię je od Państwa. Będzie jeszcze bardziej miło, jeżeli zdecydują się je Państwo przekazać bezpłatnie. Skorzystamy na tym wszyscy. Przypominam, że strona ma charakter niekomercyjny i jest całkowicie utrzymywana z prywatnych środków.

Zdjęcia na stronie domowej i stronie projekt zostały pobrane z Unsplash.

Bartosz Cieślik
1970-2018

Wygodnie dodawaj i zarządzaj swoimi planami.

Wystarczy, że podasz adres email oraz hasło lub zalogujesz się z Google.

REKLAMA
Plany Gdańska

Ewolucja Miasta

Średniowiecze i Hanza

Pierwsze wzmianki o Gdańsku sięgają VIII wieku, a już w XI wieku miasto zaczęło odgrywać istotną rolę w handlu bałtyckim. W średniowieczu Gdańsk był ważnym członkiem Hanzy, międzynarodowego związku kupców, co przyczyniło się do rozwoju portu i handlu morskiego.

Gdańsk w XVI i XVII Wieku

W XVI wieku Gdańsk stał się jednym z najbogatszych miast w Europie, a jego znaczenie zaznaczyło się na mapach tamtego okresu. Rozwijał się handel zbożem, solą i drewnem. W tym czasie miasto zyskało także status wolnego miasta, co wpłynęło na jego niezależność polityczną.

Odbudowa po Wojnie Trzydziestoletniej

W wyniku zniszczeń wojny trzydziestoletniej (1618-1648), Gdańsk musiał przejść proces odbudowy. Nowe mapy dokumentujące to okresowe miasto przedstawiają zmiany w architekturze i urbanistyce.

Gdańsk w XIX i XX Wieku

W XIX wieku, w czasach prężnego rozwoju przemysłowego, Gdańsk stał się ważnym portem dla Niemiec i przechodził kolejne zmiany. Po I wojnie światowej miasto wróciło pod polskie panowanie, a okres międzywojenny przyniósł kolejne wyzwania i transformacje, które również odzwierciedlają się na mapach.

II Wojna Światowa i Odbudowa

Podczas II wojny światowej Gdańsk został znacznie zniszczony. Po wojnie, dzięki staraniom mieszkańców i międzynarodowej pomocy, miasto przeszło proces odbudowy, który również można śledzić na mapach.

Gdańsk Dzisiaj

Obecnie Gdańsk to dynamiczne miasto, łączące bogatą historię z nowoczesnością. Mapy współczesne ukazują rozwój infrastruktury, nowe dzielnice i zmieniający się krajobraz miasta.
Dzięki mapom możemy śledzić tę fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, odkrywając tajemnice, historie i ewolucję Gdańska na przestrzeni wieków.

plany gdanska

Zobacz jak zmieniał się Gdańsk!

REKLAMA
Plany Gdanska Logo

© 2024 Plany Gdańska.